Co Vás nejvíce zajímá?

Mohu v koupacím jezírku chovat ryby?

Samozřejmě je to možné a dokonce žádoucí, ryby spolehlivě likvidují například veškeré komáří larvy. Podmínkou je vhodný výběr ryb a jejich přiměřený počet. Pro koupací jezírka vybíráme raději menší ryby a zcela se vyhýbáme kaprům, kteří patří mezi extrémní znečišťovatele vody. Nevhodné jsou také rostlinožravé ryby, například amur dokáže zakrátko zlikvidovat všechny vodní rostliny. 

Musí mít koupací jezírka filtraci?

Záleží na naší toleranci, jak znečištěnou vodu jsme ochotni akceptovat. Stejně jako v přírodě má i zahradní jezírko samočistící schopnost, kterou podporují zejména vodní rostliny. Tato schopnost se však nemůže svou účinností vyrovnat účinné filtraci pro koupací jezírka. Jezírkové filtrace pracují na čistě přírodní bázi, bez použití jakékoliv chemie a vyžadujeme-li opravdu čistou vodu bez řas a zákalů, je pro nás její použití nutností.

Lze vybudovat koupací jezírko svépomocí?

Ano je to možné, avšak stavitel by měl mít dostatek informací a samozřejmě také dostatek času. Stavba koupacího jezírka, nebo obecně jakékoliv větší vodní nádrže je náročná technologicky, finančně i časově. Pokud již na začátku stavby uděláme chybu, například v nesprávném vytvarování dna, či břehů jezírka, mohou být následky fatální. Bohužel důsledky takových chyb se projeví až po čase, kdy je již jezírko dokončené. Navíc náprava takového pochybení, pokud je vůbec možná, je zpravidla velmi nákladná a pracná.

Je tedy dobré zamyslet se nad tím, zda-li svěříte stavbu jezírka specializované firmě, která Vám postaví zahradní jezírko na klíč, nebo alespoň pomůže v klíčových fázích stavby. Firmy, které realizují zahradní jezírka na klíč naleznete např. zde:www.jezirka.info, www.jezirkanaklic.cz.

Je pro stavbu koupacího jezírka lepší PVC fólie, nebo EPDM - kaučuková fólie?

Rozhodně je vhodnější EPDM kaučuková fólie! Pro použití PVC není žádný argument, kromě ceny, ta by však právě v tomto případě neměla být prioritou! Jezírková fólie je bezpochyby nejdůležitější část každého jezírka a její výběr by měl být velmi pečlivě zvážen.

Výhody kaučukové fólie oproti PVC jsou zejména:

Delší životnost EPDM.

Například největší výrobce kaučukové EPDM fólie Firestone, poskytuje záruku 10let.

Lepší fyzikální vlastnosti oproti PVC.

EPDM fólie má stejné fyzikální vlastnosti do -60C. PVC fólie ze mrazem láme.

Zdravotní nezávadnost EPDM.

PVC fíolie obsahuje ftaláty, které jak u dospělých tak i u dětí bez výjimky ohrožují funkce ledvin a jater, zvyšují riziko vzniku alergií, či astmatu. Snižují produkci mužského hormonu testosteronu a spermií. Dále u dospívajících způsobují atrofii mužských reprodukčních orgánů (varlat) čímž přímo narušují plodnost. (zdroj: Wikipedia)

EPDM se vyrábí z přírodního kaučuku, je naprosto inertní a nezávadná pro živočichy i rostliny.

Nemám přímo koupací jezírko, ale spíše menší okrasné zahradní jezírko bez ryb, stačí jako filtrace jen UV lampa a skimmer?

 

Řekněme si nejprve něco o jezírkové filtraci obecně.
Při výběru filtrace pro zahradní, nebo koupací jezírko musíme dbát na to, aby filtrační jednotka měla biologickou a mechanizační schopnost filtrace. Obě tyto složky filtru jsou důležité a jezírková filtrace, která neobsahuje obě části, jak mechanickou, tak biologickou, nemůže správně pracovat.
Mechanická funkce jezírkové filtrace znamená, že tato část filtru odlučuje (zachytává) všechny nežádoucí pevné částice z našeho zahradního jezírka.  Například spadané listí, odumřelé části rostlin a řas atd., které by jinak v jezírku uhnívaly a způsobovaly by tak nadměrnou tvorbu dusíkatých látek, k jejichž eliminaci slouží biologická část filtru. Jako doplněk mechanické části jezírkové filtrace slouží skimmer, který sbírá plovoucí nečistoty z hladiny jezírka.
Biologická část jezírkové filtrace rozloží dusíkaté látky, které jsou extrémně toxické pro všechny živočichy v zahradním jezírku. Jezírkový filtr a čerpadlo vybíráme podle objemu vody v našem zahradním jezírku. Všechen objem vody v jezírku se musí minimálně čtyřikrát během dne přefiltrovat. To znamená, máte-li zahradní jezírko s objemem vody 10000. Litrů kapacita filtrace s čerpadlem nesmí být průtok vody menší než 2000 litrů za hodinu. Mimo jiné i z tohoto důvodu se doporučuje, při napouštění jezírka, změřit kolik vody napustíte. 
K čemu slouží v jezírku UV lampa? UV lampa je také někdy nazývána vrahem řas. U většiny filtračních setů je UV lampa (UV sterilizátor) standardní výbavou. UV lampy vyzařují vysokofrekvenční ultrafialové světlo, které zabíjí jednobuněčné organismy včetně řas. UV záření také způsobuje shlukování částic, které se pak zachytí v mechanické části jezírkové filtrace. Pozor UV sterilizátor se vždy montuje před filtrační jednotku! UV lampy bychom neměli používat bez filtrační jednotky, jelikož mrtvé organismy z UV lampy jsou dobrou živnou půdou pro vodní řasy.

Jak na čisté zahradní jezírko? Nevíte si rady?

 

 

Prevence je základ.

 

Důležitou roli pro správné nastartování biologických procesů v zahradním jezírku hrají startovací bakterie. Bakterie přidáváme do vody při zakládání nového jezírka a začátkem nové sezóny - na jaře. Nitrifikační (startovací) bakterie se přidávají také během sezóny při výměně filtračních médií v jezírkové filtraci, nebo při důkladném proprání filtračních médií.
Základem čisté vodní hladiny jezírka je skimmer. Jezírkový skimmer má za úkol stahovat, do sběrného koše z hladiny jezírka různé nečistoty např.: listí, nebo řasy. Všechny tyto nečistoty je zapotřebí z hladiny odstranit, protože jinak časem začnou klesat na dno jezírka a tam se začnou rozkládat. Takovýto rozkládající se organický odpad negativně ovlivňuje kvalitu vody a pomáhá v růstu řasám.

Jak udržet zahradní jezírko čisté?

Čistou vodu v malém i velkém zahradním jezírku udržíte za předpokladu dodržení biologické rovnováhy živých mikroorganismů, vodních rostlin a ryb. V přírodních rybnících a jezerech mají čistící funkci vodní rostliny v mělkých částech vodních nádrží. Svým růstem odčerpávají živiny z vody a tímto způsobem snižují růst nežádoucí řasy, povrch rostlin slouží také pro život užitečných baktérií. Ve velkých rybnících fungují vodní rostliny jako přírodní filtrace a ve většině případů udrží vodu čistou a dobře okysličenou. Domácí zahradní, ale i koupací jezírka mívají s udržením rovnováhy problém. Způsobuje to příliš velký počet ryb a příliš malé množství vodních rostlin, nebo nevhodně zvolené vodní rostliny. Rybí výkaly a nespotřebované zbytky potravy jsou vynikající živnou půdou pro řasy, stejně jako např. nevhodný substrát pro pěstování vodních rostlin, který je bohatý na živiny, způsobuje rychlý rozvoj vodních řas (je třeba použít speciální substrát pro vodní rostliny, určený speciálně pro zahradní okrasná a koupací jezírka). Nekontrolovatelný růst vodních řas se také zintenzivňuje v příliš horkých dnech s vysokými teplotami. Pokud chceme zabránit nadměrnému růstu řas v našem jezírku a vytvořit podmínky podobné těm, které jsou v přírodních nádržích, neobejdeme se bez kvalitní jezírkové filtrace a UV lampy. Moderní jezírkové filtrace pracují na čistě přírodní bázi a nepřidávají se do nich žádné chemikálie.  Jezírková filtrace je, zjednodušeně řečeno, nádoba, ve které je vysoce porézní hmota (filtrační médium), která slouží k osídlení užitečných (nitrifikačních) bakterií. Nitrifikační bakterie svou činností rozkládají dusíkaté látky vznikající tlením organického odpadu. Jezírková filtrace (nikoliv UV lampa) musí být v provozu dvacet čtyři hodin denně, pokud by totiž filtrace s čerpadlem byla mimo provoz delší dobu, tak již po několika málo hodinách začnou nitrifikační (užitečné) bakterie hynout.
 

Musí být koupací jezírka nutně osázená vodními rostlinami?

 

Vodní rostliny v zahradním, ani koupacím jezírku nesměji chybět, hrají zde totiž velmi důležitou úlohu. Vodní rostliny neplní pouze roli estetickou, ale jsou důležité také pro udržení biologické rovnováhy jezírka. Nejenom, že ve dne produkují vodní rostliny kyslík, ale navíc odčerpávají z vody živiny, které by jinak využily ke svému růstu řasy. Vodní rostliny také slouží k usazení užitečných - nitrikačních bakterií. 
 
Ideální vodní rostliny jsou ty, které během svého života vytvoří co možná nejvíce biomasy, takové vodní rostliny potřebují ke svému růstu nejvíce živin. Bohužel nevýhodou rychle rostoucích rostlin je jejich přílišná rozpínavost. Například obyčejný rákos dokáže z jezírka zanedlouho udělat džungli a jeho likvidace vzhledem k masivním kořenům bývá problematická. Abychom zabránili přílišné a nežádoucí expanzi, sázíme vodní rostliny do speciálních sázecích košů, určených pro zahradní jezírka. K osázení strmějších břehů pak skvěle poslouží kokosové rohože a jutové kapsy.
K zastínění vodní hladiny, která je příliš osluněna, využijeme lekníny. Leknín sice nemá příliš vliv na proces čištění vody, ale jeho listy,které plavou na hladině skvěle zabrání přílišnému přehřívání se vody v horkých letních dnech.